A great man is one who collects knowledge the way a bee collects honey and uses it to help people overcome the difficulties they endure - hunger, ignorance and disease!
- Nikola Tesla

Remember, remember always, that all of us, and you and I especially, are descended from immigrants and revolutionists.
- Franklin Roosevelt

While their territory has been devastated and their homes despoiled, the spirit of the Serbian people has not been broken.
- Woodrow Wilson

Амерички председници гласају уз помоћ српских машина

Тим програмера из Србије запослених у компанији „Доминион вотинг” осмишљава софтвере који се користе за електронско гласање, углавном у Америци, Азији и Канади, док су њихове колеге са Вождовца креирали награђену грађевинску апликацију.

Малобројни су наши суграђани који знају да су Барак Обама, Хилари Клинтон и Доналд Трамп гласали на машинама чије су софтвере програмирали Срби. Истовремено, захваљујући овом изуму из Србије, гласали су домороци са филипинских острва, као и становници Монголије. Њима не требају рекламе, у јавности су скоро потпуно непознати, али су прави мајстори свог посла. Програмери из београдског огранка канадске компаније „Доминион вотинг систем” осмишљавају искључиво системе за електронско гласање који се користе углавном у Америци, Азији и Канади. Ови рачунари су прилагођени и људима са посебним потребама, па, рецимо, они који не виде добро могу да изаберу опцију гласања изговарајући име политичке опције или кандидата којег бирају. Када су пре шест година на Филипинима организовани први електронски избори на свим нивоима власти, захваљујући овим машинама, први незванични резултати били су познати већ 30 минута после затварања бирачких места.

У свету се користи око 150.000 гласачких машина са њиховим софтвером који се користи у 50 одсто земаља у којима бирачи гласају електронски. Највеће тржиште „Доминиона“ је америчко, а машине су прилагођене федералним законима сваке државе. Сви уређаји пролазе строге контроле, како функционалне, тако и безбедносне.

Горан Обрадовић, дипломирани инжењер електротехнике, један је од оснивача ове компаније чије је седиште у Торонту. Фирма је основана пре 12 година, а 2005. године Обрадовић је отворио представништво у Београду. У целој компанији ради око 250 програмера, а у Београду педесетак. У последњих десет година, како каже, услови пословања у Србији су се значајно променили.

– Данас није јефтиније имати фирму у Београду, него у Торонту. Да бисте задржали доброг програмера морате доста да га платите, а тешко је наћи стручњака какав је нама потребан. Једно време смо запошљавали тек дипломиране студенте ЕТФ-а, Природно-математичког факултета или Факултета организационих наука, и то је био пун погодак. Све своје обавезе према држави и запосленима редовно измирујемо. Нема никаквог значајнијег подстицаја за иновације, али и без тога остварујемо завидне резултате – истиче Обрадовић, који је магистрирао на Универзитету у Торонту.

Да су ИТ производи из Србије познати широм света, доказује и тим програмера са Вождовца који су осмислили апликацију „Буилдикон”, коју користи 200 грађевинских фирми широм света. Основни циљ ове мобилне и веб-апликације је побољшање комуникације међу члановима тима који ради на једном пројекту и боља организација посла на градилишту. Захваљујући овом изуму, сваки архитекта, шеф градилишта, инвеститор или извођач радова у сваком тренутку може да види како напредују радови, да ли је рок или буџет пробијен и како то може бити спречено.

Ђорђе Филиповић, директор ИТ компаније „30 хилс“, чији су програмери учествовали у овом пројекту, наглашава да је ова апликација намењена грађевинским компанијама, чији се менаџери  суочавају са грешкама и финансијским губицима услед лоше организације посла.

Радници свакодневно уносе измене, прате пројектну динамику, рад на терену и процењују како посао може бити завршен без додатног улагања новца или времена. Инжењери на терену прате напредак посла, бележећи све промене у апликацију, прате трошење материјала, шаљу фотографије са налозима за наставак посла.

„Буилдикон“ је награђен на највећем сајму иновација и инвестиција (Belgrade venture forum) на којем је учествовало више од 30 стартап компанија из региона.

Aпликација је настајала десетак месеци, а на њој је радило осам програмера. Крајем прошле године лансирана је њена прва верзија, а потом и коначно решење.

– Дошли смо на ову идеју будући да су грађевина и пољопривреда две једине индустријске гране које још нису дигитализоване. Имали смо информацију да чак 90 одсто грађевинских пројеката касни или да пробија буџете, а наша апликација је веома корисна јер јасно указује који заправо узроци доводе до највећих проблема – каже Ђорђе, који се школовао на Универзитету Сиракуза у Њујорку и такође се по завршетку студија вратио у Београд. Његов тим, у сарадњи са једном америчком стартап компанијом, тренутно ради на развоју апликације за тестирање вина. Биће искоришћена најпаметнија машина на свету, такозвани Пепер робот којег ће програмери „подучити” да класификује вина и да саветује људе како да изаберу баш оно што им је неопходно.

Када ова апликација заживи, љубитељи вина ће моћи у супермаркетима да изаберу жељени производ електронски, бирајући жељене параметре. Или ће једноставно изговорити: „Желим розе за врућ летњи дан.” Осим препоруке за вино, робот ће излистати и рецепте за јела која би могла да буду послужена.

Извор: Политика


SA

 

People Directory

Krinka Vidaković-Petrov

Dr. Krinka Vidaković-Petrov - scholar, professor, translator and diplomat. PhD in Comparative Literature. Currently senior fellow (full professor) at the Institute of Literature and Art in Belgrade. Fields of interest: comparative literature and folklore, Balkan and Serbian studies, emigrant culture, Hispanic and Judaic studies, literary translation, Holocaust studies. Author of several books and numerous contributions in academic journals in Serbia and abroad. Served as ambassador of Serbia in Israel (2001-2006).

Read more ...

Publishing

Савремени еклисиолошки подсетник о Дијаспори

Историја и анализа тзв. „Америчког раскола“ (1963-1992) и предлози за његово превазилажење

Епископ Атанасије (Јевтић)

У издању Севастијан преса из Лос Анђелеса и Братства Св. Симона Мироточивог из Врњачке Бање, недавно је изашла нова књига Атанасија (Јевтића), умировљеног Владике херцеговачког, Савремени еклисиолошки подсетник о Дијаспори - Историја и анализа тзв. „Америчког раскола“ (1963-1992) и предлози за његово превазилажење.

Текст ове књиге је написан сада већ далеке 1990.године, и до данас био необјављен будући да је само за Синодске Оце Архијереје био намењен ради превазилажења тзв. „Америчког раскола“. Данас, када је тај српски раскол литургијски и административно превазиђен, сасвим је разумљиво и пожељно било да се овај текст предочи јавности.

На молбу Светог Архијерејског Синода, ондашњи јеромонах Атанасије је сва питања везана за болни раскол у српској дијаспори ставио под светлост православне Еклисиологије и Предања, што је био једини начин за њихово суочавање како би се дошло што ближе до зацељивања раскола. Читалац ће приметити како је он савесно и непристрасно проанализирао цело питање раскола и дао целисходне икономијске предлоге за његово решење. Ова књига је резултат његовог савесног христољубивог и црквољубивог рада.

Конкретан резултат Атанасијевог еклисиолошког предлога била је обнова евхаристијског општења и помирења које је постигнуто на празник Сретења Господњег, 15. фебруара 1992. године у Саборној Цркви у Београду, када су Српски Патријарх Павле и чланови Светог Архијерејског Сабора служили са Митрополитом Иринејем (Ковачевићем), дотадашњим епископом у расколу. Коначно, 21. маја 2009. године, Свети Архијерејски Сабор је донео одлуку и о коначном административном јединству Српске Цркве у Северној и Јужној Америци.

Истовремено, ова књига осветљава битно питање Дијаспоре. Дијаспора је пред Православну Цркву поставила два битна проблема: питање провере исправности нашег схватања Цркве, оног које се у последњим вековима код многих од нас усталило, и питање мисије Цркве у свету.

Књига је изашла са благословом Епископа новограчаничког и средњезападноамеричког Лонгина и Епископа западноамеричког Максима.

Књигу можете наручити по цени од $15 код:
Western American Diocese
1621 West Garvey Avenue Alhambra CA, 91803
847 571-3600, 626 289 9061, 626 284 1484 (fax), Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Visit our online store at http://westsrbdio.org/en/sebastian-press/sebastian-press-publications


Contemporary Ecclesiological Reminderon the Diaspora:
History and analysis of so called “American schism” (1963-1992) and recommendations for its overcoming

by Bishop Athanasius (Yevtich)

Recently, a new book by Athanasius (Yevtich), retired Bishop of Herzegovina, was published in Serbian by Sebastian Press of Los Angeles in cooperation with St. Simeon the Myrrh-streaming of Vrnjacka Banja.

This book was written in a now already distant year of 1990. This is its first publishing since the original intent was to have it available only for the hierarchs of the Holy Synod for the purpose of overcoming the so-called “American schism” within the Serbian diaspora. Presently, as the Serbian schism has been liturgically and administratively vanquished, it is understandable and desirable to have this valuable research available to the public.

At the request of the Holy Synod, back then hieromonk Atanasije acceded to collect all relevant documents in reference to painful schism in Serbian Diaspora, placing them in the light of Orthodox Ecclesiology and Holy Tradition, which was the only way to face it properly and bring it closer to healing.The readers will notice how Bishop Atanasije analyzed responsibly, and impartially the whole question of schism, and at the same time provided comprehensive, integral and thorough ecclesial economy, recomendations for solutions.This book is the result of his Christ-loving and Church-loving labor.

A tangible result of Atanasije's ecclesiological recommendation was the Eucharistic renewal, communion, and reconciliation which was established on the Feast of the Meeting of the Lord in the Temple, February 15, 1992. At the Cathedral in Belgrade, His Holiness Patriarch Paul and hierarchs of the Holy Episcopal Assembly celebrated for the first time together since the schism, with Metropolitan Iriney (Kovacevic), up until then, schismatic bishop in Diaspora.Finally, on May 21, 2009, the Holy Assembly made a decission about conclusive administrative unity of the Serbian Orthodox Church in North and South America.

In the same time this book reveals crucial question regarding Diaspora, because ecclesial organization of the Orthodox Church abroad presents itself with at least two problems: a) a check-up of our interpretation and comprehension of the Church, especifically of the last couple of centuries existing convictions, and b) a question of the Church mission in the World.

This book is published with the blessings of His Grace, Bishop Longin of New Gracanica - Midwestern America, and His Grace, Bishop Maxim of Western American Diocese, of the Serbian Orthodox Church for North and South America.

Price $15

Call us today with your order!
Western American Diocese
1621West Garvey Avenue Alhambra CA, 91803
847 571-3600, 626 289 9061, 626 284 1484 (fax), Email: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Visit our online store at http://westsrbdio.org/en/sebastian-press/sebastian-press-publications